Stopy procentowe Padła propozycja dużej podwyżki. Wyniki głosowania RPP

Rynek pogodził się już z tym, że Fed trochę poczeka z cięciami stóp procentowych. To nie przeszkadza jednak nowojorskim i globalnym indeksom giełdowym w ustanawianiu rekordów. Członek RPP przyznał, Dow Jones Industrial Average słaby w kolanach na DB Niewoesa że jest optymistą, może na wyrost, w stosunku do perspektyw polskiej gospodarki. „Generalnie szykuje się nam bardzo przyzwoity wzrost i tutaj przedsiębiorczość Polaków jakby robi dużą robotę.

Jak ceny paliw wpływają na obniżki stóp procentowych

Wysokość stóp procentowych realnie wpływa na życie Polaków. Dla jednych podwyżka lub obniżka stóp procentowych jest korzystna, a dla drugich wręcz przeciwnie. Kotecki prognozuje, że inflacja konsumencka wyniesie na koniec tego roku 5-5,5 proc., zaś inflacja bazowa – około 4 proc. Jego zdaniem pod koniec przyszłego roku możemy spodziewać się inflacji CPI na poziomie “poniżej 3-4 proc.”, a więc w granicy celu inflacyjnego NBP. Dodał, że tempo realnego wzrostu wynagrodzeń wynosi około 10 proc., a Rada nie widzi czynników, które miałyby to tempo spowolnić.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Od tamtej pory jednak stopy pozostają na tym samym poziomie. Nie zmieniło ich także ostatnie posiedzenie RPP z kwietnia 2024 roku. “Sądzę, że w trzecim kwartale mogą się pojawić wystarczające przesłanki do rewizji stóp” – pisze członek Rady Polityki Pieniężnej Wiesław Janczyk. Mocne cięcia stóp procentowych powinny jednak nadejść w 2025 r. W ocenie członka RPP mogłyby zostać obniżone nawet o 100 punktów bazowych. Wraz ze wzrostem wynagrodzeń Polaków rośnie ich zdolność kredytowa.

Niemrawe ożywienie gospodarcze w Europie, ale inflacja spada

Szczególnie istotna jest jednak stopa referencyjna. Stopa referencyjna określa również wysokość odsetek ustawowych. Z monetarnego punktu widzenia stopa referencyjna ustala cenę bonów pieniężnych, co reguluje płynność Koniecznie przeczytaj prawdziwe opinie o Lexatrade na rynku międzybankowym. Co jakiś czas na posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej NBP ustala się zmianę wysokości stóp procentowych. Każda taka zmiana wiąże się z mniejszymi lub większymi kontrowersjami.

Bank Anglii nie poszedł za Szwecją i Szwajcarią. Decyzja o stopach

I na tym poziomie była utrzymywana przez 11 miesięcy. Był to takżenajostrzejszy cykl zacieśniania polityki monetarnej w Polsce w XXI wieku.Równocześnie stopa referencyjna NBP cały czas pozostaje poniżej poziomu inflacjiCPI za ostatnie 12 miesięcy. Oznacza to, że od 2017 roku realna stopaprocentowa w Polsce trwale pozostaje ujemna. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki – dodano. W czwartek 9 maja Rada Polityki Pieniężnej (RPP) kończy dwudniowe posiedzenie, podczas którego zdecyduje o wysokości stóp procentowych.

Możliwość dyskusji o obniżce stóp procentowych w 2025 r. w kontekście inflacji

Według niego wpływ środków z KPO nie będzie jeszcze istotnie kontrybuował do wzrostu gospodarczego w tym roku, bardziej widoczny wpływ nastąpi w 2025 r. Dynamika wzrostu inwestycji jest spodziewana na poziomie ok. 2% r/r. Główny ekonomista ocenił, że ostatnie posiedzenie RPP potwierdza „zmianę narracji w kierunku bardziej jastrzębim i widać mniejszą chęć Akcje azjatyckie spadają po słabym chińskim PKB RPP do szybkiego łagodzenia stóp procentowych”. Wiesław Janczyk zauważył, że wyższa inflacja bazowa od konsumenckiej to problem nie tylko polski, ale także i wielu innych gospodarek. Zaznaczył, że cel NBP (2,5 proc. z możliwością odchyłu o 1 pp. w górę lub w dół) dotyczy wskaźnika konsumenckiego. Uzyskanie go – według najnowszej projekcji do 2026 r.

Dzisiaj nie warunków aż do końca tego okresu prognozy, projekcji, czyli do końca 2025, gdyż ciągle nie dochodzimy do celu inflacyjnego. Dopiero zejście do tego celu może nam pozwalać myśleć o tym, by te stopy zacząć obniżać – powiedział Kotecki. W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytoweji kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionejkoniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniuinflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiejgospodarki – tak uzasadniono drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych. Decyzja Rady – według analityków ING Banku – była zgodna z oczekiwaniami rynku. Ich wysokość reguluje przy tym Rada Polityki Pieniężnej.

– NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie – podsumowano. W komunikacie po dzisiejszej decyzji RPP przypomina, że według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja CPI w sierpniu wyniosła 10,1 proc., wobec 10,8 proc. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym ogólny poziom cen konsumpcyjnych – po spadku o 0,2 proc. Rada szacuje, że w sierpniu obniży się również inflacja bazowa. Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp.

W przypadku pierwszym – bezpieczeństwa europejskich państw NATO, w przypadku drugim – globalnej stabilności. Wzrost gospodarczy – przewiduje KE w wiosennych prognozach dla Unii Europejskiej. Deficyt budżetowy urośnie, ale inflacja będzie niższa niż w 2023 r.

“Maleje odsetek przedsiębiorstw gotowych do podnoszenia cen – Wskaźnik prognoz cen własnych w II kwartale obniżył się z 2,4 do 1,3 punktu. To jednak wciąż więcej niż średnia dziesięcioletnia (0,9 pkt)” – poinformował PIE. Polski Instytut Ekonomiczny w swoim komentarzu zwrócił uwagę, że taka decyzja RPP była powszechnie oczekiwana przez analityków. Podkreślono jednocześnie, że stopy procentowe w Polsce są obecnie mniejsze niż na Węgrzech i w Rumunii, gdzie wynoszą odpowiednio 8,25 proc. Zwrócono uwagę, że w regionie – jedynie Czechy, bardziej obniżyły oprocentowanie – po majowej obniżce o 50 punktów stopa główna wynosi 5,25 proc. W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński mówił, że nie widzi gotowości w Radzie Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych w tym roku kalendarzowym. Stopy procentowe pozostają na obecnym poziomie od października 2023 roku.

Podczas kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej padła jednak propozycja dużej podwyżki. Kolejni ekonomiści dołączają do grona tych, którzy zakładają, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniży w tym roku stóp procentowych. Eksperci Credit Agricole zrewidowali swoje prognozy i spodziewają się, że na cięcia przyjdzie kredytobiorcom poczekać jeszcze długo. Podkreślił, że w przyszłym i 2026 roku stopy procentowe w Polsce będą wyraźnie niższe, ale nie zostaną obniżone do poziomów sprzed wybuchu pandemii.

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic – przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku. Miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Obecnie osiągnęła poziom wyższy niż ten przed serią podwyżek stóp procentowych – oceniają analitycy HREIT. WIRON podobnie jak i WIBOR również jest uzależniony od sytuacji monetarnej. Stąd zmiany stóp procentowych także wywierają nie niego wpływ. Jednakże zakres zmian parametru WIRON i czas reakcji jest inny niż w przypadku wskaźnika WIBOR.

Podkreślił, że istotne jest, aby nie wracać już do podwyżek stóp, stąd lepiej, jego zdaniem, jest obniżyć je “troszeczkę za późno niż za wcześnie”. Wskazał, że jego scenariusz bazowy zakłada brak obniżek stóp w tym roku, jednak jest szansa na to pod koniec roku, jeśli pozwoli na to sytuacja na rynku pracy. Innymi słowy, według ekspertów spadek inflacji w 2024 roku będzie jedynie chwilowy i dlatego nie będzie przestrzeni do obniżki stóp procentowych. Warto jednak pamiętać, że są to tylko prognozy, dlatego najlepiej śledzić na bieżąco sytuację, a zwłaszcza relacje z kolejnych posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej.

  1. Znajdzie się ponownie powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego (3,5 proc.), co zdaniem ekonomistów, potrwa do czerwca 2025 r.
  2. Każda taka zmiana wiąże się z mniejszymi lub większymi kontrowersjami.
  3. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniuinflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiejgospodarki – tak uzasadniono drugą z rzędu obniżkę stóp procentowych.
  4. 13 z 21 ekonomistów ankietowanych przez PAP Biznesoczekuje obniżki o 25 pb.
  5. Dopiero zejście do tego celu może nam pozwalać myśleć o tym, by te stopy zacząć obniżać – powiedział Kotecki.

Zmiany wysokości stóp procentowych decydują – w dużym uproszczeniu – o kosztach pożyczek na rynku międzybankowym i cenie pozyskiwania środków przez banki bezpośrednio z NBP. W związku z tym niskie stopy procentowe oznaczają tańsze zadłużanie się, jednak zdecydowanie mniej skuteczne oszczędzanie. Z kolei wysokie stopy procentowe to spory kłopot dla osób spłacających kredyty, natomiast dobra perspektywa np. Dla klientów oszczędzających środki w ramach lokat czy kont oszczędnościowych.

Sprawdź, jak wpływa to na kredyty i lokaty oraz czy w 2024 roku można liczyć na obniżki stóp. Od października 2021 do października 2022 roku w Polscetrwał cykl podwyżek stóp procentowych. Stopa referencyjna Narodowego BankuPolskiego została w tym okresie podniesiona z rekordowo niskiego poziomu 0,1%do 6,75%.

Poszczególne podstawowe stopy procentowe opiewają na inną wartość. Zasadniczo najważniejsze znaczenie ma stopa referencyjna. Na jej podstawie określa się wartość innych stóp.

Koniunktura w gospodarce światowej pozostaje osłabiona. Jednocześnie utrzymuje sięniepewność dotycząca perspektyw aktywności w największych gospodarkach. W strefieeuro napływające dane sygnalizują, że w III kw. Roczna dynamika aktywnościgospodarczej mogła się dalej obniżać, a w Niemczech była nadal ujemna. W StanachZjednoczonych koniunktura pozostaje natomiast relatywnie korzystna – tak koniunkturę ekonomiczną ocenia Rada Polityki Pieniężnej w październikowym komunikacie.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Myhealthyweightpath.com
Logo